Czy wiesz, że… czysty samochód to bezpieczny samochód?

Regularne przeglądy u mechanika, zmiana opon, uzupełnianie płynów i wymiana oleju – to czynności, które wykonuje każdy kierowca, by zagwarantować bezpieczeństwo i sprawność swojego samochodu. Jednak mało kto wie, że dbanie o czystość samochodu wpływa nie tylko na jego estetykę, ale także na bezpieczeństwo jazdy.

Wbrew pozorom, dbanie o czystość auta nie wymaga wiele czasu i zaangażowania. Najwygodniejszym sposobem na umycie samochodu są myjnie automatyczne. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Circle K[1], 68,4% Polaków korzysta z myjni automatycznych. Znaczna część z nich, bo aż 38%, decyduje się na taką usługę kilka razy w miesiącu.

Widzieć dobrze i być widocznym na drodze

Brudne szyby w samochodzie mogą być źródłem poważnych zagrożeń podczas jazdy. Po pierwsze, widoczność z wnętrza samochodu jest znacznie ograniczona, przez co kierowca w trudnych sytuacjach traci cenne ułamki sekund na reakcję. Przez brudną przednią szybę dostrzegalność jest niemal o połowę niższa niż przez szybę czystą. Jeśli do tego dojdzie jeszcze światło pojazdów jadących z naprzeciwka, widoczność wskutek silnego oślepienia zmniejsza się do nawet 16 metrów. Gdyby podobna sytuacja powstała z powodu mgły, media informowałyby bez wątpienia o skrajnie niebezpiecznych warunkach w ruchu drogowym.

Podobne ryzyko wynika z brudnych lusterek zewnętrznych i szyb bocznych oraz tylnej.
W przeciwieństwie do szyby przedniej, kierowca znacznie rzadziej zerka w tych kierunkach i w razie niebezpiecznej sytuacji dostrzega zagrożenie jeszcze później. Może to okazać się poważnym problemem przy manewrach takich jak parkowanie, skręcanie czy zmiana pasa jazdy. W ostatnim przypadku wielu kierowców liczy na szybki, rutynowy rzut oka na lusterko wewnętrzne lub boczne. Jeśli przez osady brudu niemożliwe będzie rozpoznanie konturów zbliżających się obiektów, zagrożenie drastycznie wzrasta.

Drugim istotnym problemem jest kwestia „bycia widocznym”. Im więcej zanieczyszczeń osadzi się na karoserii, tym trudniej wychwycić ludzkiemu oku sylwetkę pojazdu. W związku z mniejszym blaskiem lakieru, brudny pojazd dostrzegamy znacznie później, co zmniejsza czas reakcji potrzebny na ewentualne hamowanie lub ominięcie przeszkody. Na pogorszenie widoczności dodatkowo wpływ mają śnieg, osady soli na aucie czy też jazda po zmroku.   

Efekt hydrofobowy, czyli sposób na większą widoczność

Znaczną poprawę widoczności na drodze gwarantuje tzw. technologia „RainTecs” dostępna na myjniach Circle K. Jej działanie jest bardzo proste: dodatkowa warstwa ochronna lakieru aplikowana podczas mycia samochodu zawiera cząstki hydrofobowe, których główną właściwością jest zdolność do odpychania cząsteczek wody. W ten sposób krople deszczu szybko i sprawnie spływają z powierzchni auta, poprawiając tym samym jego widoczność na drodze. Warto również pamiętać o tym, że każdy lakier ulega mikroskopijnym ubytkom podczas codziennej eksploatacji samochodu – nie musi to być jednak efekt nieodwracalny. Technologia „ShineTecs” pozwala bowiem na wypełnienie mikroubytków bezbarwną warstwą ochronną, która zabezpiecza lakier i znacząco zwiększa jego połysk, a tym samym widoczność i bezpieczeństwo na drodze.

Bezpiecznie na Święta Wielkanocne

O czystość auta należy zadbać szczególnie w okresie przedświątecznym. Przed Wielkanocą wielu kierowców wyruszy w dalszą trasę w rodzinne strony, dlatego warto zapewnić sobie najlepszą widoczność samochodu na drodze. Myjnie automatyczne na stacjach Circle K (dawniej Statoil) wyposażone są w najnowocześniejsze systemy myjące i wykorzystują elektroniczne sensory, które wyczuwają kształt samochodu, usuwając wszelkie zabrudzenia. Dzięki nowoczesnym szczotkom z technologią myjnie oferują wiele programów do wyboru w zależności od rodzaju i intensywności zabrudzeń – od szybkiego płukania, po program premium np. z opcją mycia podwozia i są dostępne o każdej porze dnia.



[1] Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2017 r. na zlecenie Circle K przez SW Research na grupie 1045 kierowców samochodów z silnikami diesla z wykorzystaniem metody wywiadów on-line (CAWI).